لطفا صبر کنید ...

میدریاز مردمک چشم چیست؟

اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۷ توسط مدیریت0
mydriasis-what-is-the-pupil-3.jpg

میدریاز مردمک چشم چیست؟

 

مردمک های چشم دایره های سیاه در چشم شما هستند.مردمک نور را جمع می کنند و آن را به شبکیه می رسانند تا تصاویر ایجاد کنند. به طور معمول،مردمک  در پاسخ به نور کم گسترش می یابند و یا گسترده می شوند تا بتوانند نور بیشتری بگیرند. بعضی اوقات مردمک  به علت عدم ارتباط با سطوح نور در محیط زیست دچار تنش می شوند. آنها حتی در محیط های روشن نیز بزرگ میشوند و باعث ایجاد اشکال در چشم میشوند. پزشکان به این وضعیت به عنوان میدیاریاز میگویند. برعکس میدیاز زمانی است که مردمک تنگ می شوند و کوچکتر می شوند. که به نام مایوز شهور است و  عللت مایوز می تواند به دلایل مختلف رخ دهد.

علت میدریاز چشم چیست؟

 

اینها تنها بخشی از آنها علل میدریاز چشم هستند:

آنتی کولینرژیک

آنتی کولینرژیک ها موادی هستند که مواد شیمیایی خاص را از انتقال به چشم ها، و همچنین برخی از عضلات و غده ها منتقل می کند. آنتی کولینرژیک باعث می شود تا مردمک شما بیشتر تمایل پیدا میکند که مردمک را گشاد کند. آنها همچنین می توانند باعث یبوست، خشکی چشم  و خشکی دهان و کاهش عرق شوند. آنتی کولینرژیک ها معمولا در داروهای تجویزی یافت می شوند. اگر میدریاز به علت  انتی کولینرژیک ایجاد شود دارو تجویز شده میشود و ممکن است دچار دیده تیره و سرگیجه باشید

 

میدریاز مردمک چشم چیست؟
میدریاز مردمک چشم چیست؟

عوارض توقف آنتی کولینرژیک

 

متوقف کردن این داروها باید توسط پزشک تجویز شود و با دستور پزشک خود را به حالت عادی برگردانید. آسیب به چشم و صدمه به چشم، مانند آسیب های ناشی از قطع آنتی کولینرژیک باشد. آنتی کولینرژیک می تواند به اعصاب کنترل مردمک یا عنبیه، قسمت رنگی چشم شما آسیب برساند. قطع آنتی کولینرژیک می تواند واکنش عادی مردمک را به سطوح نور در محیط زیست متوقف کند. علایم دیگر ممکن است بسته به علت آسیب شما متفاوت باشد. افزایش سطح اکسی توسین افزایش سطح اکسیتوسین ممکن است منجر به گلودرد مداوم خفیف تا متوسط ​​شود.

 

اکسی توسین به علت ورزش و تعاملات فیزیکی یا اجتماعی صمیمی با افراد دیگر آزاد می شود. همچنین نقش مهمی در طول زایمان دارد. تحقیقات نشان می دهد که سطح بالاتری از اکسیتوسین ممکن است به افزایش پاسخ به چهره های انسان کمک کند. اکسی توسین عمدتا سبب اثرات روانشناختی مانند افزایش دلبستگی عاطفی و تحریک جنسی می شود.استفاده از مواد مخدر مانند کوکائین، اکساستریت، هالوژنز، و متامفتامین کریستال می تواند منجر به میدریاز شود. داروهای هالوسیوژنیک مانند LSD بر گیرنده های سروتونین در مغز تاثیر می گذارند که می تواند منجر به انقباض مردمک چشم شود. محرک هایی مانند کوکائین باعث افزایش سطح سروتونین و ایجاد اثرات مشابه بر روی چشم می شوند.

 

اثرات مواد مخدر بر روی چشم عبارتند از:

 

یک سیستم ایمنی ضعیف حالت تهوع ریتم قلب غیر طبیعی آسیب کبدی مسائل رفتاری اعتیاد میزان سوء مصرف مواد شدت علائم را تعیین می کند.  Mydriasis خوش خیم مریضی است یک طرفه (BEUM) یک وضعیت موقت است که باعث ایجاد یک مشکل انحصاری در یک چشم می شود. اغلب افراد مبتلا به این بیماری سردرد خفیف، درد چشم، حساسیت نور و تاری دید را در این قسمت تجربه می کنند. در برخی موارد، BEUM نیز در طی یک سردرد میگرنی اتفاق می افتد. در حالی که BEUM یک وضعیت خطرناک نیست، بررسی کامل چشم و سیستم عصبی لازم است تا اطمینان حاصل شود که علت جدیتری وجود ندارد.

 

نوروپاتی عصب مغزی نوروپاتی عصب جمجمه به آسیب های تدریجی اعصاب که به چشم می آید اشاره می کند. عصب oculomotor بر تنگی و انقباض مردمک تاثیر می گذارد، بنابراین آسیب به آن می تواند به mydriasis منجر شود. نوروپاتی عصب مغزی می تواند بر روی یک یا هر دو چشم تاثیر بگذارد. اگر نوروپاتی عصب جمجمه دارید، ممکن است علائم دیگری نیز در چشم خود داشته باشید،

 

میدریاز مردمک چشم چیست؟
میدریاز مردمک چشم چیست؟

 

علائم نوروپاتی در چشم چیست؟

علائمی مانند اختلال بینایی. آسیب تروماتیک مغز آسیب مغزی می تواند باعث افزایش فشار داخل جمجمه ای شود که می تواند روی چشم شما تأثیر بگذارد.

 

آسیب اصلی نوروپاتی چشم عبارتند :

آسیب تروما، در تومور یا سکته مغزی معمولا تنها یک چشم تحت تاثیر قرار می گیرد. میادریاز ناشی از آسیب مغزی آسیب دیده، گاهی اوقات به عنوان “مردمک دمیده” نامیده می شود.

پزشکان از mydriatics برای بررسی شبکیه و سایر ساختارهای عمیق چشم برای بررسی سلامت چشم استفاده می کنند. معاینه سالانه چشم  برای افرادی که دارای فشار خون بالا یا دیابت هستند توصیه می شود. پزشکان همچنین از mydriatics ها برای کاهش اسپاسم دردناک عضلات سلیاری چشم استفاده می کنند. جراحی چشم  دچار انحراف میدریاز  بیش از چهار تا هشت ساعت است. در بعضی موارد، ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد. در حالی که مردمک چشمان شما در حال باز شدن هستند، حساسیت موقت چشم به نور را خواهید داشت. Mydriatics به ندرت اثرات دیگری بر بدن دارد.

 

اگر متوجه شوید که چشمان شما غالبا زمانی که در محیط روشن قرار می گیرند دچار انقباض می شوند، وقت خود را برای دیدن پزشک یا متخصص اپتومیست خود تعیین کنیدو باید به پزشک مراجعه کنید. اگر متوجه شوید که یکی از مردمک بزرگتر از دیگری است، متخصص چشم خود نیز در جریان قرار دهید آنها می توانند به شما کمک کنند که علت اصلی علایم نامطلوب مردمک چشم  را تعیین کنند.

پزشک شما علائم و سابقه پزشکیتان را بررسی خواهد کرد. آنها درباره هر دارو  که مصرف می کنید  از شما سوال میکنند برای اینکه  بدانند به چشم شما چه آسیب رسیده است. پزشک شما می خواهد دید شما را نیز آزمایش کند. این می تواند شامل آزمون تیز بینی و آزمون حرکتی چشم برای بررسی عضلات چشم شما باشد. پزشک شما همچنین ممکن است یک آزمایش قندخون برای رد کردن شرایط دیگر انجام دهد. برای مدیریت چشمان گشاد راه هایی وجود دارد که شما می توانید

 

میدریاز مردمک چشم چیست؟
میدریاز مردمک چشم چیست؟

 

علائم گشادی چشم را که شامل موارد زیر است کنترل کنید:     

اجتناب از نور مستقیم خورشید

رانندگی نکنید، مخصوصا در طول روز

استفاده از عینک آفتابی که توسط یک optometrist تجویز شده در محیط های روشن است

اجتناب از خواندن متنی بیش از حد به چشم شما نزدیک است

 

درمان گشادی مردمک چشم:

درمان میدریاز چشم بستگی به علت آن  دارد. پزشک شما ممکن است لنزهای تماسی متناوب یا عینک آفتابی حساس به نور را برای کمک در طول دوره درمان توصیه کند.

در بعضی موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید. مهم است که علت میدیاز خود را کشف کنید تا بتوانید درمان مناسب را آغاز کنید.

 

منبع : پیوند قرنیه


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین اخبار

logo-white-footer

سایت تخصصی پیوند قرنیه با معرفی مجرب ترین پزشکان جراحی چشم همواره سعی بر آن دارد تا به بیماران در فرآیند درمان کمک نماید و مسیر درمان را برای آنها سهل و هموار کند.مقالات تخصصی پیوند قرنیه و جراحی چشم توسط متخصصان ارائه میگردد.
امروزه متخصصان جراحی چشم، عمل پیوند قرنیه را با دستگاههای پیشرفته به راحتی انجام می دهند.عمل پیوند قرنیه با لیزر در سالهای اخیر بسیار رایج شده است.مقالات متعددی در این زمینه در سایت پیوند قرنیه منتشر شده برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مطالعه نمایید