لطفا صبر کنید ...

همه چیز درباره لنز چشم

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷ توسط مدیریت0
everything-about-eye-lenses-2.jpg

به درخواست عزیزانی که ما در سایت جراحی قرنیه همراهی میکنند مطالبی در زمین لنز های را قرار دادیم برخی از افراد که مطلب علت تفاوت رنگ چشم انسان چیست؟ را مطالعه کرده بودند از ما خواستند که در باره جراحی چشم برای کاشت قرنیه‌ را در مطالب جدید قرار دهیم امیدواریم مطالب گداشته شده برایتان مفید واقع گردد. با ما همراه باشید با مطلب همه چیز درباره لنز چشم

 

همه چیز درباره لنز چشم

لنزهای تماسی انتخاب خوبی برای تقریبا هر کسی است که نیازمند به اصلاح دید دارند و نمیخواهد عینک تمام وقت را بزنند یا جراحی لیزیک انجام دهند. در اینجا اصولی که باید در مورد لنزهای تماسی قبل از دیدن چشم پزشک خود باید بدانید اگر شما علاقه مند بهاستفاده از لنز هستید. پنج نوع لنزهای تماسی وجود دارد که براساس نوع مواد لنز ساخته می شوند: تماس با مواد لنز درصد مواد لنز تماسی لنزهای نرم از پلاستیک های حاوی ژل، حاوی آب هیدروژل ساخته شده اند.این لنزها بسیار نازک و قابل انعطاف هستند و مطابق با سطح جلویی چشم هستند. لنزهای هیدروژل که در اوایل دهه 1970 معرفی شدند، لنزهای تماسی لنز را بسیار محبوب تر می کردند، زیرا معمولا بعد از گداشتن بلافاصله دیدتان راحت می شود. تنها جایگزین در آن زمان، لنزهای ساخته شده از پلاستیک PMMA بود  لنزهای PMMA به طور معمول چندین هفته طول میکشید تا سازگار شوند و بسیاری از مردم نمیتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

 

 

 

لنزهای هیدروژل سیلیکون نوع پیشرفته لنزهای نرم افزاری هستند که نوعی از لنزهای معمولی هیدروژل هستند و اجازه می دهد حتی اکسیژن بیشتری برای رسیدن به قرنیه صورت گیرد.در سال 2002، لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکون در حال حاضر محبوب ترین لنزهای تجویز شده در ایالات متحده هستند.لنزهای قابل نفوذ گاز – که همچنین لنزهای GP یا RGP نامیده می شوند – لنزهای تماسی سختگیرانه هستند که به نظر می رسد مانند لنزهای PMMA اند اما متخلخل هستند و اجازه می دهد اکسیژن از طریق آنها عبور کند. از آنجا که آنها به اکسیژن اجازه نفوذ میدهند لنزهای GP می توانند به لنزهای PMMA  چشم نزدیک تر باشند و باعث می شود که راحت تر از لنزهای معمولی باشند. از زمان معرفی آنها در سال 1978، لنزهای تماسی گازی قابل نفوذ اساسا لنزهای تماسی غیر PMMA را جایگزین کردند.

مخاطبین GP اغلب چشم انداز دقیق تر از مخاطب هیدروژل نرم و سیلیکون را ارائه می دهند، به خصوص اگر شما آستیگماتیسم داشته باشید. معمولا هنگامی که شما برای اولین بار از آنها استفاده می کنید، برای چشم شما تنظیم می شود تا لنزهای قابل نفوذ گاز تنظیم شوند، اما بعد از این دوره سازگاری اولیه، اکثر مردم با لنزهای GP را به عنوان لنزهای هیدروژل راحت است

 

 

همه چیز درباره لنز چشم
همه چیز درباره لنز چشم

لنزهای تماسی ترکیبی به منظور ارائه راحتی استفاده طراحی شده اند که رقبا از لنزهای هیدروژل نرم و سیلیکون، همراه با اپتیک کریستال از لنزهای قابل نفوذ گاز استفاده می کنند. لنزهای هیبرید یک ناحیه مرکزی نفوذپذیر گاز دارند که توسط “دامن” هیدروژل یا مواد هیدروژل سیلیکون احاطه شده است.با وجود این ویژگی ها، تنها درصد کمی از افراد در ایالات متحده از لنزهای ترکیبی استفاده می کنند، شاید به این دلیل که این لنزها برای جایگزینی مناسب تر از لنز های هیدروژل نرم و سیلیکون گران ترند.لنز PMMA از یک ماده پلاستیکی سفت و سخت پلاستیکی به نام پلی متیل متاکریلات (PMMA) ساخته شده است که همچنین به عنوان جایگزین شیشه ای در پنجره های ضد ضربه استفاده می شود و تحت مارک های تجاری Lucite، Perspex و Plexiglas فروخته می شود. لنزهای PMMA دارای اپتیک بسیار عالی هستند، اما اکسیژن را به چشم منتقل نمی کنند و انطباق با آنها دشوار است. در سال 2017، 64 درصد از لنزهای مورد نیاز در ایالات متحده، لنزهای هیدروژل سیلیکون، لنزهای نرم (هیدروژل) (22 درصد)، لنزهای قابل نفوذ گاز (11 درصد)، لنزهای هیبرید (2 درصد) و لنزهای PMMA (1 درصد)

تماس با لنز زمان استفاده تا سال 1979، هر کسی که لنزهای تماسی را استفاده میکرد از آنها به صورت شبانه  روزی استفاده میکرد. در حال حاضر، دو نوع لنزها با استفاده از زمان استفاده طبقه بندی می شوند: استفاده روزانه – باید شبانه برداشته شود      پوششی گسترده – می تواند به مدت یک شب، معمولا به مدت هفت روز به طور متوالی بدون برداشتن استفاده می شود حداکثر زمان استفاده مورد تایید توسط FDA برای برخی از مارک های لنز های سایز طولانی است. هنگامی که لنزهای تماسی خود را عوض میکنید حتی با مراقبت مناسب، لنزهای تماسی (به خصوص مخاطبین نرم افزاری) باید به طور مرتب جایگزین شوند تا از انباشت لنز و آلودگی جلوگیری شود که خطر عفونت چشم را افزایش می دهد. لنزهای نرم این طبقه بندی کلی را براساس مواردی که اغلب آنها باید دور انداخته شوند:

 

زمان تعویض لنز چه زمانی است و چه جایگزینی اغلب برای لنز تجویز می شود؟    

 

لنزهای روزانه یکبار مصرف – پس از یک روز باید دور انداخته شوند؟ لنزهای یکبار مصرف – هر دو هفته یا بیشتر را دور بریزیم؟ لنزهای جایگزین ماهانه یا سه ماهه را دور بریزیم؟ لنز های سنتی (قابل استفاده مجدد) – هر شش ماه یا بیشتر را دور بریزید لنزهای تماسی گاز قابل نفوذ مقاوم تر به رسوبات لنز هستند و نیازی نیست دور انداخته شوند. اغلب لنزهای GP ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا قبل از اینکه جایگزین شوند. برنامه جایگزینی لنزهای ارتباطی در ایالات متحده در سال 2017 ماهانه (40 درصد)، روزانه (35 درصد)، هر یک تا دو هفته (24 درصد) و سالانه (1 درصد) است.تماس با طرح  لنزهای تماسی نرم (هر دو لنز هیدروژل هیدروژل استاندارد و هیدروژل سیلیکون) در طرح های مختلف در بسته های مختلف در دسترس هستند. طراحی لنز نرم و درصد انواع مختلف طراحی های لنز که در ایالات متحده در سال 2017 تجویز شده است.لنزهای تماسی کروی در طول قسمت اپتیکال لنز، یک لنز قدرتمند برای اصلاح نزدیک بینی (نزدیک بینی) یا دوربینی (دوربینی) دارند. لنزهای تماسی نرم لمسی دارای قدرت های متفاوتی در مریدین های مختلف لنز برای اصلاح آستیگماتیسم و ​​همچنین نزدیک بینی یا دوربینی می باشند لنزهای چند لنزی حاوی مناطق مختلف قدرت برای دید نزدیک و دور برای اصلاح پیش دبلیوپی و همچنین نزدیک بینی یا دوربینی است.

 

همه چیز درباره لنز چشم
همه چیز درباره لنز چشم

 

 

برخی از لنزهای چند فوکال نیز می توانند آستیگماتیسم را اصلاح کنند لنزهای تماسی با زیبایی شامل رنگ طراحی شده برای تغییر  زیاد رنگ چشم شما هستند. هالووین، تئاتر و دیگر مخاطبین خاص نیز به عنوان لنزهای زیبایی شناخته می شوند. حتی اگر شما هیچ خطای انکساری نداشته باشید که نیازمند تصحیح باشد باید یک نسخه از لنز تماس بگیرید. تمام این لنزها می توانند به صورت سفارشی برای چشمانتان سفارش داده شود. طرح های دیگر لنز نیز در دسترس هستند – از جمله لنزهای ساخته شده برای استفاده در موقعیت های خاص، مانند اصلاح برای keratoconus.

 

ویژگی های بیشتر لنز تماسی بافوکال برای آستیگماتیسم.  

اینها لنز ها  دارای تماس های نرم افزاری پیشرفته هستند که هر دو پری بیوپسی و چشم استیگمات را تصحیح می کنند، بنابراین شما می توانید بدون عینک از سن 40 سالگی حتی اگر شما آستیگماتیسم داشته باشید. [بیشتر در مورد لنزهای تماسی bifocal برای آستیگماتیسم.] لنزهای خاصی از لنز نرم به ویژه برای کاهش خطر لنزهای خفیف چشم مورد استفاده قرار می گیرند

 

لنزهای رنگی بسیاری از انواع لنزهایی که در بالا توضیح داده شده نیز در رنگ هایی هستند که می توانند رنگ طبیعی چشم شما را پوشش دهد به عنوان مثال، چشمان سبز شما را حتی سبزتر می کند. دیگر لنزهای رنگی می توانند رنگ چشم شما را کاملا تغییر دهند، مثل قهوه ای تا آبی همچنین لنزهای نرم مبهم که به نام تماس پروتز نامیده می شوند، می توانند به صورت سفارشی برای چشم طراحی شوند که با آسیب یا بیماری دچار آسیب دیدگی شده اند تا جلوه زشت را پنهان کنند و مطابق ظاهر چشم دیگر بدون حرکت قرار گیرد. لنزهای مهار کننده UV بعضی از لنزهای نرم افزاری برای محافظت از چشمان شما از اشعه ماوراء بنفش خورشید می توانند باعث ایجاد آب مروارید و دیگر مشکلات چشم شوند. لنز اسکلرال لنزهای قابل نفوذ گاز با قطر بزرگ به نام تماس اسکلرال به خصوص برای درمان کراتوکونوس و سایر ناهنجاری های قرنیه و همچنین پیش دیابتی طراحی شده اند. تماس با مائوئیستی کنترل لنزهای تماسی ویژه برای تسریع روند پیشرفت نزدیک بینی در کودکان ایجاد می شوند.

 

همه چیز درباره لنز چشم
همه چیز درباره لنز چشم

 

 

کدام لنز برای شما مناسب است؟

 

اول  لنزهای تماسی شما باید با اصلاح نزدیک بینی آستیگماتیسم یا ترکیبی از آن مشکلات بینایی شما را رفع کنید دوم، لنز باید به چشم شما بخورد. برای انجام این کار، لنزها دهها هزار ترکیب قطر و انحنای دارند که باید مناسب ترینش برایتان در نطر گرفته شود البته، هر لنز با هر نام تجاری در هر “اندازه” نیست. ECP در ارزیابی فیزیولوژی چشم و بینایی شما ماهر است تا مشخص کند که کدام لنز به دو معیار بالا جواب می دهد. سوم، شما ممکن است نیاز دیگری به انتخاب لنز در نوع پزشکی داشته باشید که حتما باید توسط پزشک تجویز شود. به عنوان مثال، ECP ممکن است یک لنز خاص را انتخاب کند اگر چشم شما تمایل به خشک شدن داشته باشد. در نهایت خود رامیتوانید درگیر لنز های تماسی کنید هنگامی که شما و ECP  بر روی لنز مناسب برایتان تصمیم می گیرند، به شما یک نسخه لنز تماس میدهند شما قادر به خرید یک لنز از ECP خود و یا از بسیاری از رسانه های دیگر که فروش لنزهای تماسی را خریداری کنید هستید  


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین اخبار

logo-white-footer

سایت تخصصی پیوند قرنیه با معرفی مجرب ترین پزشکان جراحی چشم همواره سعی بر آن دارد تا به بیماران در فرآیند درمان کمک نماید و مسیر درمان را برای آنها سهل و هموار کند.مقالات تخصصی پیوند قرنیه و جراحی چشم توسط متخصصان ارائه میگردد.
امروزه متخصصان جراحی چشم، عمل پیوند قرنیه را با دستگاههای پیشرفته به راحتی انجام می دهند.عمل پیوند قرنیه با لیزر در سالهای اخیر بسیار رایج شده است.مقالات متعددی در این زمینه در سایت پیوند قرنیه منتشر شده برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مطالعه نمایید