لطفا صبر کنید ...

بیمارى هاى چشم – پیوند قرنیه

آبان ۱, ۱۳۹۵ توسط مدیریت0
nakhonak-cheshm.jpg

قرنیه (Cornea) قسمت شفاف و شیشه مانند جلوی چشم میباشد که مقطعی از یک کره یا یک جسم بیضوی منظم است که از ورای آن قسمت رنگی چشم یعنی عنبیه دیده می شود. در واقع رنگ چشم وابسته به عنبیه است که از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و قرنیه کاملا شفاف است. نور پس از عبور از قرنیه و عدسی چشم به شبکیه می رسد تا در آنجا  تصویر تشکیل گردد و پس از فعل و انفعالاتی؛ اطلاعات این تصویر بصورت امواج الکتریکی-عصبی به مغز منتقل گردد و فعل بینایی کامل گردد. هر گونه اختلالی که در این مسیر بروز نماید سبب کاهش بینایی می شود. قرنیه اولین عنصر در این مسیر می باشد و وجود یک قرنیه شفاف و با شکل هندسی منظم؛ لازمه اصلی بینایی است.

دراثر بعضی از بیماریها و عفونتهای چشم؛ تروما؛ سوختگیهای شیمیایی؛ و اعمال جراحی؛ قرنیه شفافیت خود را از دست می دهد و در سر راه عبور نور اختلال ایجاد می گردد. از این گروه می توان ازعفونتهای میکربی قرنیه؛ تبخال چشمی؛ تراخم؛ دیستروفی های قرنیه (نوعی بیماری ارثی که سبب کدورت قرنیه می گردد) ؛ و پارگی قرنیه ناشی از ضربه را نام برد.  در برخی دیگر از بیماریهای چشم و یا اعمال جراحی؛ قرنیه ممکن است شکل هندسی منظم خود را از دست بدهد و باز هم در انکسار طبیعی نور اختلال ایجاد می گردد. سردسته این گروه؛ بیماری قوز قرنیه (Keratoconus) می باشد.

در عمل پیوند قرنیه (Corneal Transplant)، قرنیه بیمار با یک قرنیه سالم از چشم انسانی دیگر که فوت کرده؛ تعویض می گردد. تهیه قرنیه توسط بانک چشم از افرادی که خود و یا بستگان آنها اجازه اهدای چشم پس ازمرگ را داده اند؛ صورت می گیرد. بانک چشم معمولا بافت را در ساعات اولیه پس از مرگ؛ از بدن جدا ساخته  و آن را برای انتقال به بیمارستان و یا کلینیک محل جراحی آماده می کند. در بانک چشم قبل از فرستادن بافت برای پیوند؛ یکسری آزمایشات انجام می گیرد تا از انتقال بیماریهایی مانند ایدزو هپاتیت جلوگیری گردد و همچنین از کیفیت بافت پیوندی اطمینان حاصل شود.

عمل پیوند قرنیه شایعترین و موفقترین پیوند اعضاء در بدن انسان محسوب می گردد. چرا که قرنیه فاقد رگهای خونی میباشد و بنابراین شانس پس زدن پیوند در مقایسه با اعضای دیگر در حداقل است. البته تیجه عمل پیوند قرنیه به بیماری اولیه وابسته است. برای مثال در افرادی که به علت قوز قرنیه  پیوند شده اند  میزان موفقیت عمل بسیار خوب و بالای 90 درصد است. در مواردی که پیوند قرنیه در بیماریهایی مانند تراخم  انجام گرفته باشد یا فرد زمینه بیماریهای لبه پلک و یا اختلال لایه اشک را داشته باشد عمل  پیوند با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد بود.

در هنگام عمل قسمت مرکزی قرنیه بیمار (7 تا 8 میلیمتر مرکز قرنیه) بصورت یک دایره بریده می شود و همین عمل روی قرنیه اهدایی نیز صورت می گیرد و سپس قرنیه اهدایی در محل قرنیه بیمار با کمک بخیه های بسیار ظریف دوخته می شود. تعداد بخیه ها بسته به نظر جراح و وضعیت چشم متفاوت و بین 16 تا 32 عدد متغیر می باشد. اگر در هنگام عمل پیوند قرنیه، بیماری آب مروارید وجود داشته باشد، همزمان عمل اب مروارید انجام شده و لنز داخل چشمی نیز جایگذاری می گردد. عمل جراحی بصورت یک عمل سرپایی و تحت بیهوشی کامل و یا با  بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار پس از عمل   می تواند بیمارستان را ترک کند.

 عمل پیوند قرنیه در مقایسه با دیگر اعمال جراحی چشم نیاز به مراقبت بیشتر و طولانی تری  دارد. چرا که 6 ماه تا یکسال طول می کشد تا پیوند استحکام کافی پیدا کند. در این مدت با برداشتن بعضی از بخیه ها؛ آستیگماتیسم ناشی از عمل پیوند باید کنترل گردد. باید مراقبت گردد که عفونت؛ خشکی چشم؛ و پس زدن پیوند سبب از بین رفتن شفافیت نسج پیوندی نگردد. چشم پیوندی باید در مقابل ضربه بخوبی حفاظت گردد چرا که استحکام چشم پیوند شده هیچگاه برابر با چشم سالم نخواهد شد.

بطور طبیعی؛ برگشت دید بعد از پیوند نیز با تاخیر قابل توجه ای مواجه است. در ماههای اول پس از عمل؛ بعلت آستیگماتیسم زیادی که وجود دارد؛ بینایی کیفیت مناسبی نخواهد داشت. بتدریج در طی چندین ماه پس از عمل؛ با برداشتن تعدادی از بخیه ها یا همه آنها؛ آستیگماتیسم کاهش یافته و بینایی بهبود می یابد. باید دانست که حتی در اکثر پیوندهای موفق؛ هیچگاه آستیگماتیسم و شماره چشم بطور کامل اصلاح نمی گردد که فرد بی نیاز از عینک باشد. اما در اکثریت آنها شماره چشم و آستیگماتیسم در حدی خواهد بود که بیمار بتواند با عینک های معمولی  بینایی قابل قبولی داشته باشد. در مواردی هم  بعد ازعمل ممکن است آستیگماتیسم هیچگاه  در حد قابل قبول کاهش نیابد که در این صورت بیمار برای بهبود دید مجبور به استفاده از عینکهای با شماره بالا یا لنز تماسی خواهد بود.  حتی در مواردی برای پایین آوردن شماره آستیگماتیسم بعد از عمل پیوند؛ نیاز به اعمال جراحی اضافی مانند برش قرنیه؛ لیزیک؛ و لازک می باشد.

البته استفاده از عمل جراحی لیزیک، لازک، و یا پی آر کی در کسانیکه تحت عمل پیوند قرنیه قرار گرفته اند و بعد از عمل نزدیک بینی، آستیگماتیسم، و یا دوربینی قابل توجه ای دارند، می تواند بسیار کمک کننده باشد.  تاکنون بیشتر عمل جراحی لیزیک بعد از پیوند قرنیه توصیه می شد. اما اخیرا اعمال جراحی سطحی مانند لازک و پی ار کی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و نتایج این عملهای جراحی  نیز بعد از پیوند قرنیه بهتراز نتایج عمل لیزیک می باشد.

پیوند قرنیه نیز مانند همه اعمال جراحی می تواند عوارض ریز و درشتی را به همراه داشته باشد. ازمهمترین عوارض عمل جراحی پیوند قرنیه  می توان از عفونت؛ پس زدن پیوند؛ نگرفتن پیوند؛ آستیگماتیسم های بالا؛ و نیاز به اعمال جراحی تکمیلی؛ نام برد.

پرسش و پاسخ در مورد پیوند قرنیه

پرسش: من به علت قوز قرنیه شدید کاندید پیوند قرنیه شده ام .یکی از همکاران شما به من گفت که من را پیوند ورقه ای می کند. آیا این که می گویند پیوند ورقه ای بهترین نوع پیوند است درست است؟ لطفا محاسن و معایب آن را بگویید؟

پاسخ: پیوند قرنیه  لایه ای (یا ورقه ای) و پیوند تمام ضخامت قرنیه، هردو روشهای قابل قبول در درمان قوز قرنیه و یا دیگر بیماریهای قرنیه می باشند. اینکه کدام برای شما بهتر است بستگی به وضعیت چشم شما، وجود یا عدم وجود سابقه بعضی از بیماریهای چشم مانند خشکی چشم و بیماریهای پلک و غیره، ضخامت قرنیه و سالم و یا ناسالم  بودن لایه پشتی قرنیه، و همچنین نوع فعالیت های جسمی شما بعد از عمل دارد.  حسن پیوند لایه ای در این است که به مراقبت کمتری پس از عمل نیاز دارد و همچنین شانس پس زدن پیوند کمتر می شود. کیفیت دید پس از پیوند لایه ای ممکن است بخوبی پیوند تمام ضخامت نباشد.

پرسش: من به علت قوز قرنیه پیوند قرنیه انجام داده ام. پیوند من تمام ضخامت است. حدودا بخیه ها چند وقت بعد از عمل کشیده می شود؟ این که گفته اید شانس مو فثیت 95 درصد است شامل رد پیوند هم می شود؟ و دیگر اینکه آیا بعد از کشیدن بخیه ها گرفتن روزه ضرری ندارد؟

پاسخ: زمان برداشتن بخیه بعد از پیوند قرنیه بستگی به عوامل متعددی منجمله به نوع و تعداد بخیه استفاده شده، مدت زمان سپری شده پس از عمل، سن و نوع فعالیت شما، و مهمتر از همه به میزان آستیگماتیسم پس از عمل دارد. بطور معمول از حدود سه ماه پس از عمل می شود در مورد برداشتن تعدادی از بخیه ها بسته به شدت و میزان آستیگماتیسم تصمیم گیری نمود. در مواردی  ممکن است تعدادی از بخیه ها را تا مدت نامعلومی نگه داشت. از طرف دیگر اگر بخیه شل شود باید بلافاصله آن را از چشم خارج نمود.

کلا شانس موفقیت پیوند قرنیه در درمان قوز قرنیه بسیار بالا و حدود ۹۵ درصد می باشد که این احتمال با احتساب همه عوارض و منجمله رد پیوند نیز می شود.

بطور کلی عمل پیوند قرنیه منافاتی با روزه گرفتن ندارد و شما در هر مرحله ای پس از پیوند قرنیه می توانید روزه بگیرید.

پرسش: من  کاندید پیوند قرنیه شده ام. آیا می توان عمل پیوند را با بی حسی موضعی انجام داد؟

 پاسخ: عمل پیوند قرنیه می تواند هم با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی عمومی انجام گیرد. انتخاب نحوه بیهوشی عمدتا بستگی به شرایط  و سلامت جسمی بیمار  و همچنین آمادگی  روحی وی دارد. طبعا برای بیماری که بیهوشی عمومی می تواند سلامت و حیات وی را تهدید کند انتخاب اول بی حسی مو ضعی خواهد بود. اما در مورد فردی که احتمال عدم همکاری وی در هنگام عمل می رود، مانند افراد کم سن و سال و یا افرادی که از لحاظ روحی روانی آمادگی لازم را نداشته باشند، بیهوشی عمومی انتخاب اول است.  اگر شرایط  بیمار  برای هر دوی این روشها منعی نداشته باشد انتخاب روش بیهوشی عمدتا  تابعی است از نوع و نحوه عمل جراحی چشم. برای مثال عملهای آب مروارید عمدتا با بی حسی موضعی و یا با قطره انجام می گیرد. عملهای شبکیه چشم بعلت اینکه غالبا طولانی مدت هستند، با بیهوشی عمومی انجام می شود. در ایران  عمل پیوند قرنیه عمدتا تحت  بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

پرسش: چشمم قوز قرنیه داشت و پیوند شد. اما بعد از پیوند هنوز شماره چشمم۵ /۷- استیگمات است و نمی توانم خوب ببینم. آیا می توانم عمل لیزیک را انجام دهم؟

پاسخ: بعد از عمل پیوند قرنیه، انجام عمل لیزیک و یا دیگر اعمال لیزری سطحی مانند لازک و پی ار کی، امکانپذیر است. برای پاسخ قطعی، ابتدا چشم شما باید مورد معاینه قرار گیرد تا مطمئن شویم که منعی برای اینگونه اعمال جراحی نباشد. ناگفته نماند که تاکنون بیشتر عمل جراحی لیزیک بعد از پیوند قرنیه توصیه می شد. اما اخیرا اعمال جراحی سطحی مانند لازک و پی ار کی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و نتایج این عملهای جراحی توسط دیگران و منجمله نتایج شخصی  نشان داده که  اعمال جراحی سطحی بعد از پیوند قرنیه، هم به سهولت بیشتری قابل انجام است و هم نتایج بهتر و ماندگارتری  از نتایج عمل لیزیک می دهد.

جراحی چشم


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین اخبار

logo-white-footer

سایت تخصصی پیوند قرنیه با معرفی مجرب ترین پزشکان جراحی چشم همواره سعی بر آن دارد تا به بیماران در فرآیند درمان کمک نماید و مسیر درمان را برای آنها سهل و هموار کند.مقالات تخصصی پیوند قرنیه و جراحی چشم توسط متخصصان ارائه میگردد.
امروزه متخصصان جراحی چشم، عمل پیوند قرنیه را با دستگاههای پیشرفته به راحتی انجام می دهند.عمل پیوند قرنیه با لیزر در سالهای اخیر بسیار رایج شده است.مقالات متعددی در این زمینه در سایت پیوند قرنیه منتشر شده برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مطالعه نمایید